Nowy rodzaj płatności dopłat bezpośrednich - ekoschematy
Ekoschematy to nowe płatności w ramach płatności bezpośrednich w latach 2023-2027. Budżet na ekoschematy wynosi 4,33 mld euro, co stanowi 25% wszystkich płatności bezpośrednich. W naszym wpisie przyjrzymy się, z czym są związane płatności, o które rolnicy będą mogli się ubiegać w ramach ekoschematów. Podpowiemy również, jak doradca rolniczy może pomóc w pozyskaniu środków.
Czego dotyczą ekoschematy?
Wszystkie podstawowe informacje dotyczące ekoschematów znajdziemy na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, opisane są tam też cele poszczególnych ekoschematów. Wymienimy jednak, z czym są związane płatności, o które mogą ubiegać się rolnicy w ramach ekoschematów. Płatności są związane z biologiczną ochroną upraw, dobrostanem zwierząt, obszarami z roślinami miododajnymi, prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, retencjonowaniem wody na trwałych użytkach rolnych, rolnictwem węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi oraz retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych.
Pomoc doradcy rolniczego w ubieganiu się o płatności w ramach ekoschematów
Pomoc, jaką oferuje doradca rolniczy, ewoluuje wraz ze zmianami, które są wprowadzane w ustaleniach dotyczących płatności bezpośrednich. Dlatego też w usługach związanych z przygotowywaniem dokumentów i wniosków w spawie z płatności bezpośrednich w latach 2023-2027 mamy także ekoschematy. Jeśli na przykład osoba prowadząca gospodarstwo chce ubiegać się o płatność roczną przyznawaną do powierzchni gruntów ornych, na których realizowany jest ekoschemat dot. obszarów z roślinami miododajnymi, doradca rolniczy pomoże opracować plan działania związany z formalnościami. Rolnik musi jednak spełnić wymagania, w tym konkretnym przypadku np. nie stosować środków ochrony roślin.